Keményfa brikett
vs.
hagyományos tűzifa
Keményfa brikett tudnivalók
A biobrikett egy gazdaságos, nagyon korszerű, környezetbarát tüzelőanyag. Használatával megtakarítás érhető el a fűtési költségek tekintetében, amely használata közben egyszerre érvényesíthetőek a környezetvédelem érdekei, a természetes anyagok iránt érzett vonzódás és a kényelmi szempontok.
Általános információk:
Előnyei:
Használata:
Mindenekelőtt azt kell tudnunk, hogy a fabrikett használatakor a fatüzelés ismert szabályait kell betartani, de figyelembe kell venni néhány, csak a fabrikettre jellemző tulajdonságot is. Ezek a sajátos, a fabrikettre jellemző tulajdonságok a következők:
Cserépkályhában, kandallóban:
A fához hasonló módon kell a fabrikettet használni, de a tűztérbe egyszerre a fánál megszokott mennyiség 1/3-át célszerű betölteni. Ellenkező esetben a cserépkályha felmelegedése túl gyors, és a túlhevítés is előfordulhat. A cserépkályha ajtaját illetve levegőcsappantyúit csak a brikett teljes elszenesedése után szabad elzárni, akkor, amikor a brikettből képződött faszén alig látható kékes lánggal izzik.
Vegyes tüzelésű egyaknás kiskazánokban:
A tűztér 1/3-1/2-es töltöttsége mellett érhetjük el a legjobb tüzelési hatásfokot. A brikettet felül kell meggyújtani, és kezdetben felső levegőadással kell a természetes huzatot növelni. A levegőelállításhoz a huzatszabályozót úgy kell beállítani, hogy az égési levegő egy része mindig felül jusson a tűztérbe. Az alsó levegő mennyiségét a túl gyors égés elkerülése céljából csökkenteni kell, de teljesen elzárni soha nem szabad. A felső levegő-bevezetés akkor szüntethető meg, ha a fa brikett a tűztérben teljesen átizzott, a fagázok képződése befejeződött, a brikett maradvány, mint faszén ég. Egy töltés mintegy 3-5 óra alatt ég ki. Ismételt tűzrakás az előző töltet teljes kiégése után az előbb leírtak szerint történhet. Izzó brikett tűzre újabb brikett berakása füstölést és a hatásfok romlását eredményezheti.
Kétaknás vegyes tüzelésű kiskazánok:
Használata esetén az égőtérben kisebb darabokra tördelt brikettel történhet, és a kezdőtűz teljes égését elérve (amikor a megfelelő huzat már létrejött) lehet a tüzelőanyag-aknát megtölteni. A tüzelőanyag-akna akkor felel meg a fa brikett eltüzeléséhez, ha lefelé táguló, fala nem kátrányosodott. Ellenkező esetben a fa brikett az aknában fennakadhat, a tűz kialszik, nem megfelelő tömítettség aknában a betöltött brikett visszaég. Gyakori brikett fennakadás esetén célszerű a brikettet kisebb darabokra törve betölteni.
Egyéb tanácsok:
A lakások kiskazános egyedi fűtésnél a kémény és a fűtőrendszer kialakítása nagymértékben befolyásolja a tüzelőberendezés működését. Fa brikettel történő tüzelés esetére ajánljuk a korrózióálló anyagból, hőszigetelten készített kéménybélés használatát.
Nagymértékben javíthatók a fűtési rendszer kényelmi és műszaki jellemzői, ha a vízrendszerbe hőtárolót építenek be, amely megfelelő víztérfogat esetén a kazán tűzmentes állapota mellett is 6-8 órás alapfűtést biztosít, a kazán működése közben pedig annak egyenletes, szabályozott működését biztosítja.
Általános kérdés:
Milyen mennyiség szükséges egy x m2-es ház egy napi fűtéséhez?
Ez függ a befűtendő légköbmétertől. Brikettből durván a fele kell, mint hasábfából. Normál méretű családi ház esetén: télen naponta 1,5 q fa fogy el, ez körülbelül 70 kg brikettel oldható meg. Ha a gázfogyasztást nézzük, hideg napokon 40 m3 gázfogyasztásnak kb. 73 kg brikett felel meg.
Fűtőértékek:
Az eredmény:
Keményfa brikett K.O. Hagyományos tűzifa
És ez nem mese!